Нам 20 років!

Дюк де Ришелье

Сонет на 20-ліття

Якби він знав, той герцог Рішельє,
До чого його витівка дотягне,
Ліцей би заснував за сотні льє,
Людина до свого бо щастя прагне.

І був би королем тоді Париж,
І плакала б від заздрощів Одеса,
І підіймала б до небес престиж
Не наша, а французька жовта преса.

Але він помилився, бідний Дюк,
І формули розквітли в Хаджибеї,
Де осередком стало всіх наук
Натхнення, сконденсоване в ліцеі.

Лунає спів осінніх теплих свят:
"Вам двадцять. Все попереду. Віват!"

 

Мені двадцять?!

Мені двадцять?! Невже?! Не може бути! А здається все було тільки вчора…

Ні, мені більше, набагато більше!

Пам’ятаю… 1818 рік. Одеса… Зима… Січень місяць… Дме холодний, пронизуючий вітер. Чутно, як морські хвилі б’ються об берег. Сніг, кружляючи, лягає на дерева, на дахи будинків, притрушує мостову. Морозно… А на душі тепло і радісно. Сьогодні мій день народження! Сам граф Ланжерон вітає з цим святом. Так! Я є! Я прийшов у цей світ, щоб зробити його кращим, щоб примножити славу Південної Пальміри. А яке дали мені ім’я!.. Рішельєвський ліцей! Ім’я людини, яка стільки зробила для нашого міста, людини, біля пам’ятника якій сучасні ліцеїсти дають сьогодні клятву бути благородними і чесними, вірними і відданими науці. Це ім’я герцога Армана Еммануїла дю Плессі де Рішельє.

Так, це було давно, але мої стіни пам’ятають лекції, які тут читали математик В. В. Петровський, хімік Д. І. Менделєєв, археолог Беккер. Тут декламували свої вірші О. С. Пушкін і Адам Міцкевич. А як я пишався своїми випускниками – Ю. К. Олешею, М. А. Врубелем, Л. І. Пастернаком.

Минуло зовсім мало часу (якихось 48 років). Був травень. Цвіли акації… Весняне сонце лагідно пригрівало землю… Вітерець доносив веселий шум прибою. А у мене знову свято! Тепер я змінив не тільки адресу, я ще й подорослішав… Я став Новоросійським Імператорським університетом – альма-матер для багатьох студентів. Так, я був щасливий, але думками постійно повертався на вулицю Катериненську, в будинок між Ланжеронівською і Дерибасівською, повертався в ті далекі роки, коли «дерева були маленькими», коли на одеських дорогах ще не лежав асфальт, коли люди все встигали, нікуди при цьому не поспішаючи. А головне – коли в ліцейських коридорах чулися дитячі голоси. І спогади стали реальністю…

Я знову є! Тепер вже на розі вулиць Єлисаветинської і Торгової. Це сталося!.. 1989 рік. Осінь… Перше жовте листя… Крики чайок над морем… Шум автомобілів… Звуки «перших дзвоників». І серед них один, який сповіщав про те, що середня школа № 36 стала ліцеєм при Одеському національному університеті ім. І. І. Мечникова. А ще через два роки я знову став Рішельєвським. Я був відроджений не тільки для того, щоб відновити, повернути із небуття традиції, які зародилися тоді, в далекому 1818 році. А й розвинути їх, примножити славу, славу свого міста, своєї країни. І я думаю це вдалося. Тепер я інноваційний, професійний заклад, мета якого – формування інтелектуальної еліти України. Мене знають не тільки на Батьківщині, а й у Європі, Австралії, Америці. І це завдяки тим, хто вчиться в цих стінах: юним обдарованим математикам, фізикам, хімікам, біологам, економістам. Вони щороку підтверджують свої знання на обласних та Всеукраїнських турнірах, конкурсах-захистах Малої академії наук, Міжнародних олімпіадах з біології, математики, фізики, Всеукраїнських олімпіадах з профільних дисциплін. І треба сказати, що призові місця, здобуті на наукових інтелектуальних змаганнях, творчих конкурсах та фестивалях, – звичне для ліцея явище. Так і цього року національна команда України, яка складалася з учнів Рішельєвського ліцею, на Міжнародному турнірі юних фізиків у Китаї посіла третє місце і була нагороджена «Бронзовою медаллю». Правда, гарний подарунок для ювіляра?!

І все це результат систематичної сумлінної роботи всього колективу. Результат запроваджених у ліцеї демократичних форм і методів керування навчальним процесом. Сьогодні тут працюють небайдужі до майбутнього своєї країни висококваліфіковані педагоги. Саме завдяки їм – тим, хто присвятив своє життя такій нелегкій, такій відповідальній і, в той же час, такій благородній справі, як навчання і виховання майбутніх поколінь, тим, хто не тільки стоїть із крейдою біля дошки, а й пише сценарії ліцейських свят, статті для «Ліцейського вісника», виступає на літературних вечорах, керує командою «Що? Де? Коли?», танцювальним і вокальним колективами, організовує екологічні експедиції… – і відродилася колишня слава ліцею. Серед них 1 Заслужений працівник освіти України, 6 Заслужених вчителів України, 9 кандидатів наук, 22 Відмінника освіти України, 19 лауреатів Соросівської премії для вчителів, 16 вчителів-методистів, викладачі, аспіранти та студенти Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова. Про рівень їхньої підготовки свідчать такі нагороди, як Срібна медаль ВДНГ СРСР, авторські свідоцтва та дипломи Одеських обласних «Ярмарків педагогічних ідей та технологій», Соросівський грант, відзнаки Національного конкурсу «Сто кращих підприємств України» та Міжнародного конкурсу «Золота фортуна», «Свята Софія». І як приємно коли керує тобою така людина як Ольга Миколаївна Палладій – Заслужений працівник освіти України і просто чарівна жінка.

Але всі ці досягнення були б неможливі без постійної підтримки управління освіти та науки Одеської обласної державної адміністрації і Одеського національного університету ім.. І. І. Мечникова, завдяки яким я і відродився.

Ось так іде моє життя. Я дію, я продовжуюсь у своїх учнях, я творю…

Творчість – ось запорука того, що ліцей залишається вічно юним. Неважливо, буде мені двадцять років чи двісті. Бо поки душа співає, поки серце і розум служать добру і красі, доти я буду жити. А разом зі мною і ви, для кого ці слова стали гімном:

В дни успеха и печали
Для нас ты – alma mater
Хоть тебя мы превращали
В вертеп , и в цирк, и в театр.
Тебе к лицу любая роль,
Во всех науках ты – король.
И в мире стрессов и страстей
Для нас есть Бог один – лицей,
Есть Бог – ЛИЦЕЙ!
Виват, лицей, виват . Виват,
ЛИЦЕЙ!
Тебе хвалу поем!
Виват, лицей, виват. Виват,
ЛИЦЕЙ!
Священен этот дом.
Виват, лицей, виват. Виват,
ЛИЦЕЙ!
Тебя благодарим
За то, что здесь живем.
И ,слава Богу, здесь
И любим, и творим.
Виват, лицей, виват. Виват,
ЛИЦЕЙ!
Тебе – наш ум , талант и честь
Виват, лицей, виват. Виват,
ЛИЦЕЙ!
Лицей! Спасибо, что ты есть.


 

Ювілейний щоденник

Юбилейная конференция

З 15 по 17 жовтня 2009 року Рішельєвський ліцей відсвяткував своє 20-річчя з дня відродження.

15 жовтня для учнів працювали розважальні кімнати-атракціони в приміщені ліцею.

У конференц-залі головного корпусу ОНУ ім. І.І. Мечнікова відбулось відкриття та пленарне засідання конференції „Рішельєвське читання”. Його відкрив голова оргкомітету конференції, начальник управління освіти і наукової діяльності Одеської облдержадміністрації Д. М. Демченко. У пленарному засіданні взяли участь проректор ОНУ ім І.І. Мечнікова проф. доктор біологічних наук В. О. Іваниця, директор ІМЕМ проф. В. Є. Круглов, декан фізичного факультету проф. Ю. Ф. Ваксман. Із доповіддю виступила директор Рішельєвського ліцею заслужений працівник освіти України О. М. Палладій.

О 17:00 в актовій залі університету відбулися урочисті збори та святковий концерт. В урочистостях взяли участь керівники обласних та міських органів влади та самоврядування, керівники вищих і середніх навчальних закладів та методичних установ, профспілкових та громадських організацій, випускники, вчителі, учні ліцею.

З 16 по 17 жовтня у Рішельєвському ліцеї пройшли секційні засідання конференції, у яких взяли участь 25 науковців, провідних учителів і методичних працівників.

15 жовтня в актовому залі Одеського національного університету імені І. І. Мечникова відбулись урочистості, присвячені 20-річчю відродження Рішельєвського ліцею. Педагогічний та учнівський колектив Рішельєвського ліцею привітали голова Одеської обласної ради М. Л. Скорик, заступник голови Одеської обласної державної адміністрації А. Л. Ткачук, начальник управління освіти і наукової діяльності Одеської обласної державної адміністрації Д. М. Демченко, начальник управління освіти та науки Одеської міської ради Н. В. Савельєва, головний спеціаліст Міністерства освіти і науки України О. В. Хоменко, директор Одеського обласного інституту удосконалення вчителів В. А. Кавалеров, проректор з наукової роботи ОНУ імені І. І. Мечникова В. О. Іваниця, директор Інституту математики, економіки та механіки ОНУ імені І. І. Мечникова В. Є. Круглов, старший науковий співробітник Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОН України Б. Г. Кремінський, заступник директора Одеського регіонального центру оцінювання якості освіти Н. Д. Ремез.

Голова Одеської обласної ради М. Л. Скорик вручив директору Рішельєвського ліцею О. М. Палладій почесну відзнаку Одеської обласної ради.

За дорученням голови Одеської обласної державної адміністрації заступник голови А. Л. Ткачук нагородив почесною відзнакою голови облдержадміністрації заступника директора ліцею з навчально-виховної роботи О. В. Семенову і вручив колективу Рішельєвського ліцею почесну грамоту Одеської облдержадміністрації.

Начальник управління освіти і наукової діяльності Одеської облдержадміністрації Д. М. Демченко за дорученням Міністра освіти і науки України вручив відзнаку МОН України — нагрудний знак “Василь Сухомлинський” заступникові директора ліцею з наукової роботи І. М. Мітельману.

Почесні грамоти МОН України отримали вчитель російської мови та зарубіжної літератури А. В. Мухіна, керівник гуртків з біології Д. Б. Радіонов.

Велику групу працівників Рішельєвського ліцею було відзначено почесними грамотами управління освіти і наукової діяльності Одеської облдержадміністрації.

Головний спеціаліст МОН України О. В. Хоменко оголосила привітання колективові Рішельєвського ліцею від Міністерства освіти і науки України.

Начальник управління освіти та науки Одеської міської ради Н. В. Савельєва від імені керівництва міста вручила почесні відзнаки Одеського міського голови “Пошана” директору ліцею О. М. Палладій, учителю математики С. І. Малісу, учителю фізики П. А. Віктору, учителю української мови та літератури О. О. Бурлаці.

Почесну грамоту Президії Академії педагогічних наук України вручив колективу Рішельєвського ліцею Б. Г. Кремінський.

Рішельєвський ліцей був також нагороджений почесною грамотою Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, яку вручив проректор В. О. Іваниця.

Колектив Рішельєвського ліцею вітали численні провідні навчальні заклади України, ліцеї та гімназії Одеської області та міста Одеси, представники громадських організацій, учасники ІІІ Всеукраїнської науково-методичної конференції “Рішельєвські читання”.

Учнів Рішельєвського ліцею, усіх його працівників привітали випускники минулих років, представники батьківської громади ліцею.

Відбувся святковий концерт, у якому взяли участь творчі колективи Рішельєвського ліцею, Одеської ДМШ №4, артисти Одеського академічного театру музичної комедії імені М. Г. Водяного.


Ришельевские чтения Праздничный концерт

Ювілейна фотогалерея


 

Ода Ришельевскому лицею

ОДА РИШЕЛЬЕВСКОМУ ЛИЦЕЮ

Как Ришельевскому лицею
Стихов каскад не посвятить?
Он репутацией своею
Сиянье звезд сумел затмить!

Основанный мсье Арманом
Эммануэлем дю Плесси,
Лицей умножил свою славу,
И много лет ему цвести!

С названьем гордым – Ришельевский,
Ему быть первым суждено,
Его выпускники известны,
Он сеет разума зерно!

В истории витиеватой
Так много славных есть имен:
Здесь Пушкин гуливал когда-то,
Здесь Батюшков был поражен
Лицейской жизни процветанием,
Его цветущим состоянием.

Мицкевич, Бунин и Полонский,
Куприн, Катаев и Жуковский
Их музы были далеки
От изысков науки точной,
Но стал лицей в Одессе прочно
Приютом творческой души!

Мы обнаружили здесь факт
И сообщить об этом рады –
Всегда был главный ваш фасад
Екатерининской отрадой.

Днепропетровск ведь был рожден
По Катиному повеленью,
Екатеринославом он
Был назван с первых дней рождения.
Так что теперь уж мы родней
Считаться можем, без сомненья!

Цари, поэты и врачи,
Вся знать России, богачи,
Властители другой земли
В лицей ваш тропы провели.

Каких людей порой встречали!
Одни в гостях у вас бывали,
Другие – деток отдавали,
Чтоб обучить здесь их могли.

И обучали! Боже мой!
Какие курсы проходили!
Свою систему предложили,
И университет родили,
Слегка пожертвовав собой.

Но с первого дня основания
И до сегодняшних времен
Живет здесь дух образованья -
Он Ришелье был порожден!
Лишь 20 лет, как возродился
Лицей, как Феникс из огня,
Но жив здесь терпкий вкус традиций,
И нет без творчества ни дня!

Пусть треуголки здесь не носят
И шпаги гордо не звенят,
Но каждый год приводит осень
В лицей талантливых ребят.

Здесь с дисциплиной так же строго,
Как двести лет тому назад.
В науку кто избрал дорогу,
Тот лености совсем не брат!

И за сухой строкой Устава,
С которым каждый здесь знаком –
Высокий долг, почетно право
Быть Ришельевского птенцом!

Здесь эстафете педагогов
от Бога – просто нет конца!
Они и знают очень много,
И детям отдают сердца.
Без их участия сегодня
Не состоялся бы вовек
Ни фестиваль международный,
Ни украинский «Фейерверк».

Олимпиады и награды,
Турниры юных мудрецов…
Все – как положено, как надо.
Лицей, быть лучшим: «Будь готов!»
Здесь Ольга Николаевна Палладий,
Как берегиня на дороге знаний!
Стояла у истоков возрождения,
Сейчас лицею душу отдает,
Не глядя на преграды и сомнения,
Элиту для науки создает!

Одесский университет не знает
Проблем с пониженным АйКю:
Таким IQ лицей его снабжает,
Что можно возродить науку всю!

Заслуги невозможно перечислить,
Так много времени на их реестр уйдет,
Но тех, кто учит лицеистов мыслить,
Награды настигают каждый год!

Вот в сентябре, намедни мы слыхали,
Заслуженных учителей вам званья дали!
Виктор and Колебошин отличились –
Не зря всегда мы вами так гордились!
В физических скрижалях обязательно
Их имена начертят позолотой:
Валерий Яковлевич – в ТЮФе основателен,
Павел АндреевичУчитель года!

Что Блез Паскаль, Эйнштейн или Ньютон!
Они ведь в школе не преподавали,
А значит, в полной мере не узнали
Жизнь, так сказать, со всех ее сторон.

А вот преподаватели лицея
Гордиться могут подготовкою своею!
Их крест – дать гениям удачный старт,
И пищу дать для мозговой атаки.
Вадим есть Леонидович Манакин,
Как должное ему здесь не отдать?
Он может так построить обучение,
Что каждый третий в классе будет гений!

Как нам на торжестве не вспомнить
Супругов славных Заворотних!
Они в Америке сейчас,
Как говорится, в добрый час!
Энергия Павлины Львовны
Живет в лицее и сегодня!

А физика и математика
Сродни сиамским близнецам.
Преподают здесь замечательно
И Гимельфарб, и Мительман!
Математической смекалкой
Они сражают всех подряд.
И их – таких чудесных, ярких
Здесь похвалить я очень рад!

Петь дифирамбы бесконечно
Мы можем много-много дней,
Но просто скажем здесь сердечно:
С 20-ЛЕТИЕМ, ЛИЦЕЙ!

Ты юн и мудр, талантлив, смел,
Ты неизменно побеждаешь,
Ты делаешь так много дел,
Элиту нашу возрождаешь.

Цвети! Не знай проблем ни в чем!
Пусть будет вклад в науку веский!
Пусть мир хранит твой светлый дом,
ЛИЦЕЙ СО ЗВАНЬЕМ РИШЕЛЬЕВСКИЙ!

Із дружніми вітаннями і найкращими побажаннями колектив учителів та учнів спеціалізованої багатопрофільної школи № 23 з поглибленим вивченням англійської мови м. Дніпропетрівська. 15.10.2009 м. Дніпропетрівськ


Панорама РЛ

«У світі, де на нас завжди чекає успіх…» (завантажити відеофрагмент 20 МБ)


Рішельєвський ліцей щиро дякує всім, хто розділив із нами радість святкування 20-річного ювілею, і тим, хто підтримав ліцей матеріально:

колишнім учителям лицею:

ЗАВОРОТНІЙ Павлині Львівні,
КІРІНІЙ Фаїні Юхимівні;

випускникам минулих років:

ВОЛЧАНСЬКІЙ Ксенії,
ГОЛОБОРОДЬКО Тіні,
ГОФМАНУ Роману,
ГРИМБЛАТОВУ Веніаміну,
ГУТЕНМАХЕРУ Юрію,
ЗАВОРОТНЬОМУ Григорію,
ЗАЯРНІЙ Марії,
КУПЕРМАНУ Аліку,
ЛЕВЧЕНКОВІ Дмитру,
МАНИЛОВІ Андрію,
МЄДВЄДЄВУ Максиму,
НІКУЛІНУ Віктору,
ОВДЕЄНКО Єлизаветі,
ПЕРЕВОЗНИЧЕНКО Катерині,
ПРИХОДСЬКОМУ Борису,
ПУГАЧОВУ Юлію,
СЕНІНІЙ Анні,
СЛОБОДЯНЮКУ Константину,
ФЕДЯШОВУ Андрію,
ФЕТІСОВУ Дмитру,
ЯКИМЕНКО Неллі;

а також регіональному відділенню громадської організації "Інтелектуальний форум України" і всім тим, хто бажав залишитись невідомим.